1. Skóciában 2014. szeptember 18-án népszavazást tartanak az ország Egyesült Királyságból történő kiválásáról. Skócia 1707-es Angliával való egyesülése után először lehet ismét független állam.
2. Míg 1987-ben a skótok mindössze 14 %-a támogatta a függetlenséget szorgalmazó SNP-t, a 2011-es választásokon már 45,4 %-ot szereztek.
3. A népszavazást szorgalmazó Skót Nemzeti Párt (SNP) szerint azért van szükség az ország unióból való kiválására, mivel a reformoktól ódzkodó brit politika nem képes megfelelően reagálni a 21. század kihívásaira.
4. A népszavazásra 700 évvel a bannockburni csata után kerül sor. Az ütközet – amelyben Robert the Bruce legyőzte II. Eduárd angol király túlerőben lévő seregét – sorsdöntő szerepet játszott a független skót királyság újjáalakulásában.
5. Míg a – legalább részben – skót származású hírességek közül Sean Connery és Irvine Welsh is Skócia függetlensége mellett áll ki, addig JK Rowling, Emma Thompson és Alex Ferguson sem támogatja az elszakadást.
6. A Skót Királyság a 8-9. században a pikt törzsszövetségen alapuló Fortriu királyság és a déli kelta Dal Riata királyság egyesülésével jött létre.
7. A már Kr. e. 3100-2500 körül is lakott Skara Brae Skóciában található kőkori települése Nagy-Britannia legrégebbi épületegyüttese.
8. A legenda szerint az egyik legnagyobb skót nemzeti hős, William Wallace az 1297-es Stirling Bridge-i csata után megnyúzott angol kincstárnok, Hugh Cressingham bőrét fegyvertartónak használta.
9. A skótok a 13-14. században agresszív külpolitikát folytató angolokkal szemben főként a franciákkal szövetkeztek. Részben ennek köszönhető, hogy az oktatási és jogrendszer elsősorban nem angol, hanem kontinentális mintákat követett.
10. Skóciában a futball korai változatát a 15. század elején már bizonyosan játszották, mivel I. Jakab király – túlzott sérülésveszélyre hivatkozva – 1424-ben betiltotta a sportot.
11. Skóciában 1496-ban kötelezően elrendelték a földesurak elsőszülött fiainak taníttatását. A skóciai oktatás óriási fejlődésnek indult, és míg 1600-ban Angliának két egyeteme volt, Skóciának öt.
12. A Skócia trónjáról elüldözött Stuart Máriát unokatestvére, I. Erzsébet angol királynő végeztette ki. Az egykori skót uralkodót csak második próbálkozásra sikerült lefejezni.
13. Az első hivatalos válogatott futballmeccset 1872. november 30-án – egy particki krikettpályán – az angol és a skót válogatott vívta meg egymással. A meccs 0-0-ra végződött.
14. Az első világháborúban harcoló skót katonák 26,4 %-a nem tért haza szülőföldjére. Ennél csak a szerbeknél és a törököknél volt magasabb a harcokban elesett katonák aránya.
15. Skóciában az 1707-es uniót követően először 1999-ben ült össze ismét az ország saját parlamentje.