Terrorcselekmény, dezertáló katonák, netán egy amerikai torpedó? A történelem egyik legnagyobb erőkkel vívott páncéloscsatájáról elnevezett Kurszk atom-tengeralattjáró rejtélyes süllyedése kapcsán mindegyik verzió felmerült a tragédia lehetséges okaként. Máig nem tudni, hogy 2000. augusztus 12-én mi okozta a világ egyik legnagyobb nukleáris meghajtású tengeralattjárójának vesztét.
A Barents-tengeren tartott hadgyakorlaton részt vevő 154 méter hosszú, 24 ezer tonnás, 30 csomó végsebességű, amerikai társainál mintegy háromszor nagyobb Kurszknak a Nagy Péter csatacirkálót kellett volna - két hatástalanított torpedót kilőve - megtámadnia. Helyi idő szerint fél 12 előtt néhány perccel Gennagyij Petrovics Ljacsin kapitány ki is adta az utasítást, ám a fegyver már nem hagyta el a tengeralattjárót. Bár a britek és a norvégok is felajánlották a segítségét, az orosz kormány visszautasította őket. A búvárok csak egy héttel később találtak a legénység tagjaira, ekkor azonban már a 118 fő közül senki sem volt életben.
A monstrumot 2001-ben egy nemzetközi kutatócsoport hozta felszínre, ám a hajóorrt le kellett vágnia a többi résztől, így azt csak 2002-ben sikerült kihalászni a tengerből. A hivatalos orosz jelentés ezután készült el. Eszerint az első robbanást hajtóanyag-szivárgás és egy meghibásodott torpedó okozta, míg a második, 3-7 tonna TNT-nyi erővel egyenértékű detonáció a többi torpedófej berobbanásának volt köszönhető.
Felmerült, hogy egy amerikai hajóval való ütközés, vagy egy USA-tengeralattjáró torpedója okozta a Kurszk vesztét, és az amerikaiak csak egy, a háttérben folyó piszkos alkuval tudták elsimítani az ügyet. Van, aki szerint a legénység egyszerűen dezertálni szeretett volna, ám az orosz hatóságok még időben intézkedtek. Egy másik verzió szerint csecsen terroristák furakodtak a legénység tagjai közé, néhányan pedig állították, 2. világháborús akna áll a tragédia hátterében. Az igazság talán már sohasem derül ki.