Hatvan éve, 1953. július 27-én írták alá az észak-koreai hadsereg és az őket támogató kínai önkéntesek képviselői az egyik oldalon, az amerikai és a dél-koreai haderőre épülő ENSZ-erők meghatalmazottai a másikon a panmindzsoni fegyverszüneti egyezményt, amely véget vetett a harmadik éve zajló kegyetlen háborúnak a Koreai-félszigeten. Íme tíz kevéssé ismert tény a koreai konfliktusról.
1. A Koreai Népi Demokratikus Köztársaság és a Koreai Köztársaság, valamint szövetségeseik között zajló, 1950-től 1953-ig tartó koreai háború a hidegháború első fegyveres konfliktusa volt.
2. Bár Dél-Korea felszabadítására nemzetközi ENSZ-koalíció alakult, a csapatok mintegy 90 %-át az Egyesült Államok hadereje adta. Az északiak oldalán Mao Ce-tung több százezer kínai „önkéntest” küldött harcba.
3. A déliek oldalán harcoló csapatokat 1951 áprilisáig irányító Douglas MacArthur tábornok Kína bombázását és atomfegyver bevetését is szorgalmazta.
4. A koreai háborúban vesztette életét Mao Ce-tung legidősebb fia, Mao Anying.
5. A fegyverszüneti tárgyalások több mint két évig tartottak, elsősorban azért, mert az északiak nem voltak hajlandóak beleegyezni, hogy a hadifoglyok maguk dönthessék el, hogy melyik országban szeretnének élni.
6. A koreai háború volt az első olyan fegyveres konfliktus, ahol a lökhajtásos harci repülőgépeknek meghatározó szerepük volt.
7. Az amerikai légierő több napalmot és bombát dobott le Észak-Koreára, mint amennyit felhasznált a második világháború csendes-óceáni hadszínterén.
8. Az Egyesült Államokban „ismeretlen háborúként”, valamint „elfelejtett háborúként” is hivatkoznak a konfliktusra, mivel jóval kisebb médiafigyelmet kapott, mint a II. világháború és a vietnami háború.
9. A koreai háborúban számos híresség harcolt, többek között a brit színész Michael Caine és James Garner is.
10. A becsült adatok szerint a háború összesen mintegy 2,5-5 millió emberéletet követelt. A civil áldozatok számát 1,5-3 millióra teszik.