A régészet hőskorában az archeológusoknak olykor a világ végére kellett elutazniuk, hogy a legelhagyatottabb vidékeken történelmi szenzációra bukkanjanak. Manapság – és ez fokozottan igaz Nagy-Britanniára – néha elég elmenni a legközelebbi kisvárosba, kiüríteni egyik boltjának parkolóját, s már kezdődhet is a feltárás.
A múlt hónapban például a skóciai Dingwall városában egy autóparkoló alatt egy viking parlamentre, azaz egy thingre (ting) bukkantak. A parlament előfutárának tartott ősi népgyűlés helyszíne szakértők szerint Nagy Thorfinn (teljes nevén Thorfinn Sigurdsson) utasítására épült, és az 1065-ben elhunyt viking vezető, Orkney grófja volt az, aki lerakta a későbbi Dingwall alapjait.
A legismertebb felfedezés III. Richárd angol király földi maradványainak feltárása volt tavaly ősszel. A kortársaiból kevés szimpátiát kiváltó, a Tudor-kori propaganda kedvenc céltáblájává váló király csontjait egy leicesteri parkolóban találták meg. A Leicesteri Egyetem kutatóinak a genetikai vizsgálatok során azóta sikerült bebizonyítaniuk, hogy a rejtélyes csontváz valóban az 1485-ös bosworth-i csatában elesett koronás főé volt.
A király maradványainak lokalizálása előtt a brit kutatók a régóta elveszettnek hitt, a ferences rendházhoz tartozó Greyfriars-templomot ásták ki a parkoló alól. A templom régóta ismert volt a szakértők körében, s azt is tudták róla, hogy III. Richárd király végső nyughelye, azonban a középkori falak majd fél évezredre a feledés homályába vesztek.
Az Egyesült Államokbeli Oregon állam Wilsonville városának egyik autóparkolójában nem legyilkolt királyok, hanem 25 ezer poszméh tetemét találták meg a kutatók idén nyáron. Szegény állatok a Safari nevű, levéltetvek elleni növényvédőszer miatt pusztultak el, amelynek alkotóelemei között a nikotinhoz hasonló hatású ún. dinotefuran vegyi anyagot fedeztek fel. Ez a gyilkos kémiai szer a levéltetveken kívül több rovarra is káros, sőt halálos hatással volt. A méheknek sem kegyelmezett.
A nagy-britanniai Leicester városa a régészet Mekkája, ugyanis III. Richárd király maradványainak közel egy éven át tartó keresgélése és vizsgálata után idén májusban ugyanaz a kutatócsapat a város egy másik parkolójában egy 1700 éves római kori temetőt tárt fel. Az Oxford Street és a Newarke Street kereszteződésében fekvő parkoló megközelítőleg 130 méterre fekszik a római kori Leicester déli kapujától, a 13 sírgödörben keresztények és pogány vallásúak is nyugodtak.
Utunkat északon folytatjuk. A skóciai Edinburgh városában a régészek egy leletmentő ásatás során – természetesen egy parkolóban – egy lovag csontvázára bukkantak. A sírja tövében egy fejfát is feltártak, amelyet egy kereszt és egy kard díszített. A jelek egyértelműen arra utalnak, hogy egy nemesről van szó, s a fejfa vizsgálata szerint a 13. században élhetett.
A New York-i Long Island egyik szupermarketjének parkolójában pedig két élő aligátort találtak az építőmunkások. A nem mindennapi találkozás a szakembereket és a hüllőket is igencsak megijesztette, ám hőseink története itt kettévált: míg az aligátorokat egy floridai nyaralásra szállították, a munkások tovább húzták az igát.