„Linge, Linge, azt hiszem, megtörtént” – kiabálta a Führerbunker egyik lakója 1945. április 30-án fél 4-kor Adolf Hitler inasának, Heinz Lingének, miután lövést hallott a náci vezető szobája felől. Pár perccel később a Führer titkára, Martin Bormann néhány segítőjével benyitott a szoba ajtaján. Hitler és felesége, Eva Braun élettelenül feküdt a szófán. Eva ciánkapszulával, a Führer fejlövéssel végzett magával. A milliók haláláért felelős pártvezér számos történész feltételezése szerint ekkor sütött el életében először lőfegyvert.
Hitler kíséretével a bombázások elől 1945. január 16-án költözött be a Birodalmi Kancellária közelében található földalatti bunkerbe. A Führer egészségi állapota a német győzelmi remények szertefoszlásával párhuzamosan rohamos romlásnak indult. Az utolsó hónapokban tántorogva járt, arca hamuszürke volt, keze pedig folyamatosan remegett. Ötvenes évei közepén egy beteges öregember benyomását keltette.
Április végére már számára is nyilvánvalóvá vált, hogy Németország elveszíti a háborút. Tudta, hogy ha nem akar szovjet kézre kerülni, az öngyilkosságba kell menekülnie. Április 28-ról 29-re virradó éjjel feleségül vette Eva Braunt, majd néhány órával később imádott kutyájának, Blondinak beadott egyet a Heinrich Himmlertől kapott ciánkapszulából. A méreg hatékonynak bizonyult. Másnap elfogyasztotta utolsó, spagettit és vegetáriánus szószt tartalmazó ebédjét, majd felségével együtt elbúcsúzott a bunker többi lakójától.
A holttesteket még aznap elégették, majd egy bombatölcsérbe temették a bunker udvarán. A szovjet hatóságok által kihantolt, majd különböző helyeken tárolt maradványokat csak 1970-ben égették el.
A háború után az összeesküvés-elméletek hívei mellett az FBI is hitt abban, hogy a Führer valójában külföldre szökött, Argentína és Spanyolország mellett az USA több városa is felmerült Hitler lehetséges tartózkodási helyeként (ezen a képen például Brazíliában "tűnik" fel). A szövetségi nyomozóiroda által vezetett, 752 oldalasra duzzadó aktát csak 1973-ban zárták le.